How to find cost-effective whey protein powder?

Whey protein is a very convenient way to get your daily dose of protein, especially right after a workout, when you don’t have the time to prepare a meal or go out to have some food. With a protein shake, all you have to do is take a couple of scoops into your shaker, add water or milk and give it a nice shake. In just seconds, you have about 25 to 50 grams of protein readily available to your muscles.


But, whey protein does come at a price. With a 5 lbs. tub costing about $40 for good quality whey protein, you are looking at about 20 to 30 days of usage before you run out. This is because 5 lbs. of whey protein usually gives you about 70 servings.

If you are a regular at the gym or need whey protein shakes to supplement your other meals as well, the costs can quickly add up.
This is why you must explore and find out the best cheap whey protein out there, so you can get the most amount of protein for your dollar. One of the best ways to do exactly that is to look at the price per protein gram. Don’t look at the sticker price of whey protein brands. They don’t really tell you the full picture.

In fact, they hardly give you a good picture. Since every whey protein powder has different number of servings and different protein amounts per serving, you need to know the singular cost of a protein gram to compare whey protein brands.

This can be difficult to do when there are hundreds and thousands of protein variants out there. That is where the link provided is super useful to you. It is a live list that updates the cost of a protein gram of all proteins available at Amazon. You will be surprised to know that brands that you thought were expensive are actually cheap and quite affordable, especially when you compare them to the so called cheap whey protein powders!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *